DWÓR STAROSTÓW CHĘCIŃSKICH

DWÓR STAROSTÓW CHĘCIŃSKICH – PEREŁKA ŚREDNIEGO BAROKU WRAZ Z JEDNYM Z NAJWIĘKSZYCH OGRODÓW BAROKOWYCH I BRAMA SOBIESKIEGO – BEZPŁATNE ZWIEDZANIE!!

Kustosz Dworu Wit Chamera zaprasza naszych gości na zwiedzanie Dworu Starostów Chęcińskich, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie restauracji Da Vinci.

Dwór w Podzamczu Chęcińskim powstał w XVII wieku w miejscu dawnego folwarku . Zbudował go Starosta Chęciński Stanisław Branicki, który przeniósł tu siedzibę Starosty z Zamku Chęcińskiego.

W latach 1673-1674 następuje rozbudowa zespołu rezydencjonalnego o pałacyk w stylu willi włoskiej wraz z ogrodami. Fundatorem był ówczesny Starosta Chęciński Stefan Bidziński.

Z dawnego założenia rezydencjalno-obronnego pozostał budynek główny od strony południowej, oficyna od wschodu, portal okienny z herbem Gryf, resztki fosy. Wczesnobarokowy budynek dworu o wymiarach 24×8 metra jest piętrowy, posiada dwa narożne kwadratowe alkierze o bokach około 5,5 metra. W zachodnim alkierzu mieściła się kaplica. Wejście zdobi marmurowy portal.

W wyniku przeprowadzonych badań archeologicznych, zespół pałacowo-parkowy w Podzamczu koło Chęcin można zakwalifikować, jako jedyny na terenie Województwa Świętokrzyskiego przykład rezydencji z okresu tzw. dojrzałego baroku.

Znajdujące się w pobliżu stawy oraz ogród włoski zwiększają atrakcyjność terenów dla inwestorów.. To także doskonałe miejsce do organizowania różnorodnych imprez, koncertów i szkoleń plenerowych.

Wnętrze dworu

Wnętrze pałacu utrzymane jest w barokowym klimacie. W budynku zachowane zostały sklepienia kolebkowe i kolebkowo–krzyżowe. Dwór posiada dwa narożne alkierze, stanowiące charakterystyczny element architektury polskiej XVI i XVII w. w jednym z nich mieściła się kaplica. Przeprowadzone czynności budowlane umożliwiły dostosowanie Oficyny i Dworu na cele konferencyjno-szkoleniowe. Zostały utworzone trzy sale przeznaczone na potrzeby organizacji różnego rodzaju wydarzeń o znaczeniu gospodarczym. Równocześnie obiekty zostały dostosowane na potrzeby osób niepełnosprawnych poprzez zamontowanie certyfikowanej windy.

Brama Jana III Sobieskiego

Do zespołu należy ozdobna brama wjazdowa, w formie łuku triumfalnego wzniesiona, według przekazów, na powitanie króla Jana III Sobieskiego, który wracał z Wiednia. Ufundowana została przez Stefana Bidzińskiego w latach 1673-1674.

Brama znajduje się na południe od Pałacu i jest skierowana frontem do rezydencji, do której prowadzi 300-letnia aleja lipowa.

aktua