Święto Szampana #ChampagneDay
Święto Szampana jest ruchome, gdyż obchodzimy je w czwarty piątek października. Jest ono młode, gdyż jego początki sięgają 2009 roku. Jego inicjatorem był kalifornijski bloger i nauczyciel wina Chris Oggenfus. W Restauracji Da Vinci znajduje się Wine Bar, gdzie możesz spróbować wyśmienitych trunków, w tym szampana. Jak świętowaliśmy w tym roku? Zobacz sam.
Trochę ciekawostek historycznych o szampanach
Najstarszym zarejestrowanym winem musującym jest Blanquette de Limoux. Rzekomo zostało wynalezione w 1531 roku przez benedyktyńskich mnichów w opactwie Saint-Hilaire, niedaleko Carcassonne. Proces ten polegał na butelkowaniu wina przed zakończeniem początkowej fermentacji. Sto lat później angielski naukowiec Christopher Merret udokumentował dodanie cukru do gotowego wina w celu wywołania drugiej fermentacji. W 1662 roku szczegółowo opisał Towarzystwu Królewskiemu metodę zwaną obecnie „méthode tradycjinelle”. Jednak do produkcji szampana zaczęto jej używać dopiero w XIX wieku, około 200 lat później. We Francji powstanie pierwszego szampana musującego było dziełem przypadku. Nazywano je „diabelskim winem”, ponieważ butelki eksplodowały lub korki pękały pod wpływem ciśnienia w butelce. W tamtym czasie bąbelki uważano za wadę. Wynalezienie museletu przez Adolphe’a Jaquessona w 1844 roku pomogło zapobiec wydmuchaniu korków. Nawet gdy zaczęto go świadomie produkować jako wino musujące, przez bardzo długi czas wytwarzano szampana metodą „méthode wiejskiej”. Według niej wino butelkowano przed zakończeniem wstępnej fermentacji.
Produkcja szampana
Produkcja szampana znacznie wzrosła w XIX wieku. Z bardziej regionalnej produkcji wynoszącej 300 tyś. butelek rocznie w 1800 r. do 20 mln butelek w 1850 r. W tamtym stuleciu szampan był zauważalnie słodszy niż te dzisiejsze. Zamiłowanie do wytrawnych szampanów zaczęło się, gdy Perrier-Jouët zdecydował się nie słodzić swojego rocznika 1846 przed eksportem go do Londynu. W ten sposób w 1876 roku stworzono dla Brytyjczyków nazwę szampana „brut”, aby zidentyfikować najbardziej wytrawny szampan, wyprodukowany z mniej niż 0,4 uncji dodatku cukru na litr.
Święto Szampana w Da Vinci
W Da Vinci Podzamcze świętujemy ten dzień z Champagne Météyer Père et Fils. Nasza propozycja to krem z kiszonej kapusty z Champagne Meteyer Tradition. Champagne Meteyer Prestige to nasz ulubiony szampan – uwielbiamy Franka Meteyer za pasję, którą czuć w każdym kieliszku, jego oddanie i szacunek dla ziemi, rolnictwa i winnych krzewów. Z owoców doglądanych przez cały sezon wybiera te najlepsze kiście i ich smak oraz aromat zamyka w butelkach. Jego ciężka praca, wiedza i doświadczenie zostały nagrodzone przez UNESCO – w 2017 r. Frank Meteyer otrzymał indywidualną nagrodę. Powstanie Domu Szampana Meteyer datuje się na 1863 r. Na winne opowieści o szampanie zapraszam oczywiście do restauracji – mamy bardzo duży wybór szampana Meteyer w bardzo dobrej cenie – to za sprawą naszego uwielbienia dla tego trunku. W Da Vinci każdego roku latem zapraszamy na degustację szampanów Meteyer. Prowadzi ją zawsze Anna Meteyer – polka, która wyjechała do Francji i tam poznała urok winnic, potem wyjątkowego winiarza, następnie została żoną winiarza i matką jego dzieci. Szampan Meteyer to po części polski trunek – marketing prowadzony przez Anna Mateyer jest w 100% polski i gościnność w winnicy Meteyer też polska.